W jakie okulary przeciwsłoneczne zainwestować?
Obecnie na rynku mamy ogromny wybór różnego rodzaju produktów. Z tego powodu nie zawsze wiemy, jaki jest dla nas najlepszy i czym kierować się przy wyborze. Podobnie jest z okularami przeciwsłonecznymi. Właściwe to jest kilka mitów na temat ich noszenia. Wiele osób jeszcze sądzi, że służą one tylko do ozdoby i są częścią garderoby, którą warto dopasować do butów albo torebki. Z tego powodu niektórzy, szczególnie kobiety kupują tańsze okulary, ale po kilka par, które służą jako ozdoba i dopełnienie całości. Jeśli przy tym spełniają jeszcze swoją funkcję, jaką jest ochrona oczu przed promieniowaniem to jesteśmy na wygranej pozycji. I nie chodzi tutaj tylko o dyskomfort spowodowany intensywnym blaskiem, zmuszającym nas do mrużenia oczu, ale o wpływ promieni UV, które wysyła słońce.
Jakie choroby oczu mogą wywołać promienie UV?
Przed wyjściem na słońce pamiętamy o ochronie skóry stosując kremy z filtrem lub ubrania ochronne, ale nie można również zapominać o narządzie wzroku, który jest niezmiernie delikatny i wrażliwy na działanie słońca. Najczęstsze choroby, które są wywołane działaniem promieni słonecznych dotykają rogówkę i soczewkę. Są one naturalnym filtrem dla oka i ich zadaniem jest ochrona głębiej położonych, delikatnych struktur. Nie dziwi więc, że najczęstsze patologie związane z promieniami słonecznymi dotyczą przedniej części oka, ale jeśli dojdzie do uszkodzenia siatkówki zagraża to bezpośrednio widzeniu. Badania naukowe wskazują, że najczęstszymi chorobami wywołanymi przez promieniowanie ultrafioletowe są: słoneczne zapalenie spojówki, skrzydlik i tłuszczyk, bezpośrednio związane z długotrwałą ekspozycją na słońce. Można je usunąć jedynie operacyjnie. Sugeruje się, ze zaćma i zwyrodnieni plamki żółtej również mogą mieć związek z promieniowaniem UV, a na pewno przyspiesza ono proces chorobowy. Są to bardzo poważne schorzenia, które znacznie ograniczają widzenie i są korygowane jedynie dzięki zabiegom. Nie można zapominać również o nowotworach, które dotykają nie tylko oczu bezpośrednio, ale również powiek, czy okolic oczu. Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że jest to nowotwór bardzo okaleczający i trudny w leczeniu. Jak widać, sytuacja jest na tyle poważna, że nie warto jej bagatelizować i należy poszukać odpowiednich okularów, które spełnią wszelkie standardy ochrony przeciw szkodliwym promieniom UV, a nie tylko będą stanowiły dodatek, czy ozdobę.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie okularów przeciwsłonecznych?
Pierwsze co należy zrobić, przed kupieniem okularów, to szerokim łukiem omijać bazary i drogerie, które oferują okulary przeciwsłoneczne. Nie mają one żadnych atestów i na pewno nie ochronią oczu przed negatywnym wpływem słońca. Naprawdę warto zainwestować w dobrą ochronę oczu, dlatego kupno okularów tylko w sprawdzonych salonach z atestem. Jeżeli już znajdziemy taki salon to musimy sobie odpowiedzieć, do czego nam się te okulary przydadzą, czy będzie to tylko standardowa aktywność w postaci spaceru, pójścia na zakupy, czy plażowania, czy może uprawiamy sporty, takie jak narciarstwo, żeglarstwo, czy kolarstwo, gdzie dodatkowo potrzebujemy zabezpieczenia przed światłem odbijającym się od powierzchni, albo może mamy wadę wzroku i poza korekcją potrzebujemy również ochrony przeciwsłonecznej. W pierwszym przypadku wystarczy filtr UV (okulary uv) i tutaj mamy cztery kategorie, od najsłabszego co stanowi jedynkę, do najsilniejszego, co stanowi czwórkę, pośrednie to dwa i trzy. W drugim przypadku ważne jest, żeby wybrać okulary z filtrem polaryzacyjnym, dzięki czemu polepsza się nam widoczność obiektów i słońce odbijane od powierzchni nie razi. A w trzecim wypadku warto zainwestować w fotochromy, które same, w zależności od nasłonecznienia przyciemnią lub rozjaśnią szkła.
Podsumowanie.
Jak widać najważniejszą rzecz, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, jest ochrona oczu przed promieniowaniem UV, potem możemy dodatkowo dopasować okulary do swoich outdoorowych aktywności. Nie musimy martwić się też wygląd, wybór jest bardzo szeroki, a projektanci prześcigają się w tworzeniu nowych, modnych wzorów.
Comments (0)