Posted By admin Posted On

Drzewa ozdobne do ogrodu.

Kiedy zakładamy ogród najpierw staramy się zaplanować jak chcemy, żeby wyglądał. Niektórzy preferują różnorodne połączenia kwiatowe, inni dokładają do tego krzewy, a jeszcze inni chcą muc usiąść sobie z książką w cieniu drzew w słoneczny wakacyjny dzień, dlatego szukają pięknych, ozdobnych drzew, które będą pasowały do ogrodu. Stanowią one doskonałe tło dla innych roślin, a ich różnorodność jest bardzo duża, więc na pewno znajdziemy takie, które sprawdzą się w nawet na niewielkich przestrzeniach. Warto pamiętać, że to właśnie od drzew dobr ze zacząć tworzenie swojego wymarzonego ogrodu. To one powinny stanowić bazę, od której wychodzimy i krok po kroku budujemy swój zielony zakątek.

Drzewa, które będą wyglądały dobrze nawet w małym ogrodzie.

Nie wszyscy chętnie sadzą drzewa w swoich ogrodach obawiając się, że po ich posadzeniu nie będzie już miejsca na nic innego. Całe szczęście jest bardzo duży wybór drzew, które z powodzeniem można uprawiać nawet na niewielkich przestrzeniach. Na początku listy takich drzew nie może zabraknąć japońskiej wierzby całolistnej. Ma piękne zielono-białe liście i różowe przyrosty, które pięknie przyozdabiają ogród. Warto zaznaczyć, ze bardziej przypomina krzew niż drzewo, trzeba też ją często przycinać, żeby zachowała spójną formę. To właściwie jedyna rzecz, o której trzeba pamiętać, jeśli nie chcemy, żeby się rozrosła w niekontrolowany sposób. Poza tym jej wymagania nie są za duże, jedyne o czym trzeba pamiętać, to posadzenie jej w miejscu, które będzie dobrze nasłonecznione i lekko wilgotne. Kolejnym pięknym drzewem, które na pewno znajdzie swoje miejsce w naszym ogrodzie są różne odmiany brzozy brodawkowej. Duże rozłożyste brzozy są symbolem Polski, często wykorzystywanym przez poetów. Brzozy nie są wymagające, ale żeby dobrze się rozwijały warto zapewnić im słoneczne miejsce z przepuszczalną, wilgotną glebą. Warte zauważenia są również ozdobne wiśnie i śliwy. Wiśnia piłkowana jest drzewem, które  dorasta do czterech metrów wysokości, a jego korona jest rozłożysta i prezentuje się bardzo okazale. W okresie kwitnienia ma dużo różowych, niewielkich kwiatów. Żeby utrzymać ją na wiele lat należy pamiętać, żeby dobrze zabezpieczać ją na zimę przed mrozami. Niestety źle znosi wiatry i potrzebuje nasłonecznionych miejsc. Podobnym drzewem jest śliwa wiśniowa dorastająca do pięciu metrów wysokości. Jest zdecydowanie bardziej odporna niż wiśnia, a prezentuje się równie okazale. Dobrze znosi niskie temperatury i nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o glebę. Z tego powodu jest to drzewko warte zarekomendowania. Wartym przyjrzenia się i często spotykanym w polskich ogrodach jest migdałek trójklapowy, chociaż ma postać dużego krzewu najczęściej spotykamy ją jako formę pienną, która dorasta do dwóch metrów wysokości. Wczesną wiosną, kiedy przypada jego okres kwitnienia wygląda przeuroczo obsypany jasnoróżowymi kwiatami, które przypominają małe różyczki. Niestety w trakcie wiosennych przymrozków może zostać uszkodzony, na co warto zwracać uwagę. Warto też zapewnić mu żyzną glebę i dostęp do słońca. A wtedy na pewno będziemy mogli cieszyć się wspaniałym widokiem kwitnącego drzewka. Zapewne jest jeszcze wiele niewielkich drzew, które znajdą miejsce w naszych ogrodach, czy ogródkach, czy po prostu w przydomowych alejkach.

Podsumowanie.

Natura obdarzyła nas wieloma pięknymi roślinami, krzewami i drzewami. Wystarczy tylko wybrać z tych różnorodności, odpowiednio o nie zadbać a one na pewno odwdzięczą nam się swoim pięknem i będą się pięknie rozrastały z roku na rok. Przebywanie w otoczeniu zieleni i roślin daje nam wiele energii i pomaga odetchnąć od trudnej codzienności. Wystarczy dać im tak niewiele, a one odwdzięczą się w dwójnasób.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *