6 kwietnia 2020

Jak pozbyć się kurzu?

Niewiele jest takich rzeczy w codziennych obowiązkach, które tak bardzo potrafią zirytować, jak ciągłe wycieranie mebli, na których i tak co chwilę pojawia się kurz. Niejedna perfekcyjna pani albo pan domu szuka sposobów, żeby skutecznie i przede wszystkim na dłużej pozbyć się tej warstwy kurzu, która wszędzie się osadza i wszędzie się dostaje. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie da się go całkowicie wyeliminować, ponieważ powstaje z pyłków roślin, drobinek naskórka, spalin samochodowych, czy innych zanieczyszczeń emitowanych w ogromnych ilościach. Znajdziemy tam również roztocza i inne alergeny, które powodują uciążliwe uczulenia. Nic więc dziwnego, że najchętniej pozbylibyśmy się kurzu raz na zawsze, a przynajmniej na dłuższy czas.

Skuteczna ochrona przed kurzem.

Niestety coraz więcej miejsc, w których mieszkamy jest zanieczyszczonych. Żeby chronić się przed przedostawaniem kurzu z zewnątrz należy zadbać o szczelne okna i drzwi, dzięki czemu znacznie ograniczymy przedostawanie się go do środka, co automatycznie zmniejszy jego ilość na meblach i innych rzeczach w naszym mieszkaniu. Dla fanów firanek jest dobra wiadomość, ponieważ poza walorami estetycznymi stanowią one również barierę i zdecydowana większość kurzu osadza się na nich. Co prawda warto wtedy zadbać o ich częstszą wymianę, ale na pewno zaowocuje to mniejszą ilością kurzu w głębi mieszkania. Wznoszące się tumany kurzy w powietrzu nawet dla osób nie uczulonych są nieprzyjemne i od razu wywołują odruch kichania. Takie sytuacje mobilizują do zakupienia dobrego nawilżacza powietrza. Ważne, żeby posiadał filtr, dzięki czemu nawet 80% kurzu w mieszkaniu zostanie usunięta. W nowoczesnych kuchniach okapy kuchenne mają zainstalowaną opcję odświeżania powietrza. Pracuje bardzo cicho, a dzięki tej opcji następuje wymiana powietrza w mieszkaniu. Inną skuteczną metodą jest wentylacja mechaniczna, która wymusza ruch powietrza i powoduje jego wymianę. Powietrze z zewnątrz przechodzi przez filtry, więc nie ma szans, żeby jakiś kurz dostał się do mieszkania. Ważne jednak, żeby pamiętać o regularnej wymianie filtra, gdyż po czasie określonym przez producenta przestaje spełniać swoją funkcję.

Zbierający się kurz w mieszkaniu-co robić?

Regularne sprzątanie domu czy mieszkania na pewno wymaga od nas wysiłku, ale jest też metodą, która zapobiega zbieraniu się kilkucentymetrowych warstw kurzu, które nie są łatwe w usunięciu. Naszym sprzymierzeńcem jest na pewno odkurzacz, szczególnie jeżeli jest odpowiednio dobrany. Nowoczesne odkurzacze posiadają specjalne filtry zatrzymujące nawet najmniejsze drobinki i mają szczelną obudowę, co zapobiega przedostawaniu się kurzu do mieszkania w czasie pracy. Żeby pozbyć się kurzu z mebli i nie powodować jego rozprzestrzeniania warto znać zasadę, że używamy lekko zwilżoną ściereczkę. Można do wody dodać odrobinę płynu do płukania ubrań, bo posiada właściwości antystatyczne. Jest dostępnych również mnóstwo preparatów ułatwiających sprzątanie i zapobiegających zbieraniu się kurzu. Warto również pamiętać o bardzo prostej zasadzie, żeby posiadać ja najmniej newralgicznych punktów, na których zbiera się kurz. Warto zadbać, żeby szafy sięgały sufitu, książki i inne ozdoby w postaci ramek, świeczników, pudełeczek znajdowały się w przeszklonych lub zamkniętych półkach, natomiast wszelkiego rodzaju dywany, koce, czy narzuty na łóżko powinny być często odkurzane. Warto wiedzieć, że im dłuższe włókna, tym trudniej z pozbyciem się kurzu. Nie można też zapominać o roletach, żaluzjach, kratkach wentylacyjnych, framugach drzwi. Wszystko to, jeśli o to odpowiednio nie zadbamy stanie się pokryte warstwą grubą warstwą kurzu.

Podsumowanie.         

Nie tylko osoby pedantyczne cenią sobie porządek. Wszyscy lubimy spędzać czas w wysprzątanych, pachnących pomieszczeniach. Każdy może nauczyć się dbać o swoje mieszkanie czy dom i ułatwić sobie jego sprzątanie. Wystarczy tylko wprowadzić kilka prostych zasad, a walka z kurzem, chociaż nieunikniona na pewno będzie znacznie prostsza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *